İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Altın Fiyatları Neden Yükselir?

Altın her zaman yatırımcılar için güvenli liman sayılan bir yatırım türü olmuştur. Bundan dolayı da sıklıkla talep görür. Özellikle de Türk kültüründe fazlaca yer almasından dolayı altına yapılan yatırım her zaman fazla olmuştur. Altın dünyanın her yerinde işlem gören değerli bir maden olmasından dolayı zaman zaman düşüş veya artış yaşanması durumu olabilir. Her yatırım aracında meydana gelen durum budur. Altın fiyatları neden yükselir? sorusunun cevabı ise temelde birkaç nedene dayanır. Tek bir nedenden dolayı artış veya düşüş yaşayan bir yatırım aracı bulmak son derece zordur. Yatırımlar birden fazla nedenden etkilenerek ve ekonomiden bağımsız düşünülmeyerek değerlendirilmelidir.

Talepler

Altın Fiyatları Neden Yükselir?
Altın Fiyatları Neden Yükselir?

Altında fiyat yükselmesinin nedenlerinden bir tanesi kesin şekilde taleplerdir. Özellikle kültürel olarak düğün sezonlarının fazla olduğu zamanlarda bir takım artışlar yaşanabilir. Ekonomiyi dengede tutan durum arz ve talep arasındaki ilişkidir. Arz üretilen ürünü anlatırken talep bu ürüne olan müşteri yaklaşımıdır. Müşterilerin daha fazla altın almak istemesi arzın aynı kalmadı durumunda aynı altının daha fazla kişi tarafından alınmak istemesi anlamına gelir. Bu da fiyatın artmasına neden olacaktır.

İlginizi Çekebilir  Bankaya Gitmeden Kredi Nasıl Alınır?

Dolar ve Diğer Etmenler

Altın dünya üzerinde işlem gören bir değerli maden olmasından dolayı genelde dolar ile aynı düzlemde artış veya düşüş yaşar. Çünkü dolar ile birlikte bir değere sahip olur. Doların fiyatında yükseliş olması altın da dahil olmak üzere birçok yatırım kararının alınmasına neden olur. Bu durum ekonomisi dolara yani dış para birimlerine bağlı olan ülkelerde daha da çok görülür. Altının gramının belirlenmesinde baz alınan rakamın da dolara bağlı olduğunu unutmamak gerekir.

Ekonominin Durumu

Her yatırım aracı için geçerli olan durum altın için de geçerlidir. Ekonomiden bağımsız bir şekilde değerlendirilmesi söz konusu olmayan altının içinde bulunulan ekonomi içindeki hareketlilikten etkilenmemesi de mümkün olamaz. Ekonomide yaşanan daralma veya kriz gibi durumlar altın fiyatlarında artışın olmasına neden olur. Bunun için altının ekonomide yer alması finansal anlamda etkilenmesine de olanak tanır. Ekonominin iyileşmesi de altında sabit fiyat yaklaşımını doğurur.

Facebook sayfamızı buradan takip edebilirsiniz.