İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Banka Hesabı Nasıl Kapatılır?

Banka hesabı açmak çok kolay bir işlemdir. Şubeye giderek 30 dakika içinde hesap açtırabilirsiniz. Fakat aynı şey banka hesabını kapatmak olunca pek olmaz. Banka hesabını kapatmak zor bir işlemdir. Bunun nedeni ise banka çalışanlarının yani bankanın kolay kolay hesap kapatmak istememesidir.

Bankalar hesaplar üzerinden komisyon ücreti almaları ve bankada bulunan parayı işletmeleridir. Eğer kullanmadığınız bir banka hesabınız varsa mutlaka kapatmanız gerekir. Çünkü banka bu hesaplardan ücret kesmeye çalışır. Bu yazıda banka hesabı nasıl kapatılır? Sorusuna cevap niteliğinde birkaç madde bulunacaktır. Ayrıca birçok bankada açık hesabınız olmasın varsa kapatın.

Çünkü bu hesapları unutabilirsiniz ve burada komisyon ücretleri birikebilir ve kullanmadığınız hesaba borç ödemek durumunda kalabilirsiniz. Kullanılmayan hesapları kapatarak bu gereksiz masraflardan kurtulabilirsiniz ve paranız boşa gitmez bu parayla birikim yapabilirsiniz. Bu nedenle banka hesabını kapatmak önemlidir.

Banka Hesabı kapatırken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Uzun süre kullanılmayan hesaplar kendiliğinden kapatılmaz. Bu şekilde kullanılmayan hesaplar dondurulur. Bu yüzden bu hesapları da kapatmanız gerekir. Kapatmadığınız hesaplardan masraf ücretleri kesilmeye devam edecektir.

İlginizi Çekebilir  Para Kazanmak İçin İnternette Yapılabilecekler

Otomatik ödeme talimatlarınız varsa hesabı kapatmadan önce bunları iptal etmeyi unutmayın.

Hesapta borcunuz varsa yine banka hesabınızı kapatmaz. Bunun için ilk olarak borcunuz var mı onu sorgulayın. Eğer borcunuz var ise borcunuzu kapattıktan sonra banka hesabınızı kapatmaya çalışın.

1) Bağlı Olduğunuz Şubeye Giderek Hesap Kapatma

Hesabı kapatmanın ilk yollarından biri bankaya gidip hesabın kapatmak istendiğini söylemektir. Bu şekilde hesabınızı kapatmak en kısa zamanda sonuçlanır. Fakat burada dikkat etmek gereken bir nokta vardır. O da bankaya kararlı bir şekilde gitmektir. Banka sizi kararınızdan geri döndürmek için her yolu deneyecektir. Çünkü banka müşteri kaybetmek istemez.

2) Müşteri Hizmetlerini Aracılığı İle Hesap Kapatma

Banka şubesinde gitmek istemiyorsanız müşteri hizmetlerini arayarak banka hesabınızı kapatabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izleyin.

  • İlk olarak banka hesabınızın bulunduğu bankanın müşteri hizmetlerini numarasını tuşlayın.
  • Karşınıza bir ses kaydı çıkacaktır. Bu ses kaydını dinleyerek sizin durumunuza uyan numaraları tuşlayın.
  • Karşınıza bir müşteri temsilcisi çıkacaktır. Bu kişiye banka hesabınızı kapatmak istediğinizi iletin.
  • Müşteri temsilcisi de sizi vazgeçirmeye çalışacaktır. Size kampanyalardan bahsedebilir buna dikkat edin ve kararlı olun.
İlginizi Çekebilir  Kredi Almanın En Kolay Yolu

3) Dilekçe Yazarak Hesap Kapatma

Banka hesabınız kapatmak için başvuracağınız yollardan biri de bankaya dilekçe yazmaktır. Eğer şubenize gitme istemiyorsanız veya size uzaksa bu yolu kullanabilirsiniz. Bunun için şu aşamaları izleyin.

  • Bankanın genel müdürlüğüne ya da şubenize hesabını kapatmak istediğinizi bildiren bir dilekçe kaleme alın.
  • Dilekçe de banka hesabı ile ilgili bilgileri mutlaka yazın. Müşteri numaranızı da yazın.
  • Dilekçenizi postalayın. 15 gün içinde size dönüş yapmaları gerekmektedir. Eğer herhangi bir dönüş olmazsa siz mutlaka bankayı arayıp sorun.

Dilekçe yazmak daha önceki yollara göre daha uzun zaman almaktadır. Bu yolu kullanacaksanız bu durumu göz önüne almalısınız. Ayrıca internet üzerinden bankanıza göndereceğiniz hesap kapatma dilekçesinin bir taslağını bulabilirsiniz. Bu taslağı doldurup bankanıza gönderebilirsiniz.

4) Bankanın Mobil Uygulamasını Kullanarak kapatma veya Atm Kullanarak Hesap Kapatma

Bazı bankaların hesaplarını mobil uygulamalar aracılığıyla kapatabilirsiniz. Bunun için banka hesabınızın içinde hiç para olmamalı ve otomatik ödeme talimatı varsa bunları iptal etmeniz gerekmektedir. Mobil uygulamaya girerek hesaba tıklayın. Ekranda hesap bilgisi altında hesabı kapat kısmı vardır. Buraya tıklayarak kolayca hesabınızı kapatabilirsiniz. Atm üzerinden de hesabınızı kapatabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Garanti Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma