İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Banka Kredi Faiz Oranları

İnsanların, finansal sıkışıklık yaşadığında başvurdukları yollardan biri; bankalardan kredi çekmektir. Bankalar kredi notuna göre kişilere belirli tutarlarda kredi verirler. Kişilere bu kolaylığı sağlarken, kendileri de kar elde ederek ayakta kalmak isterler. Bunun için faiz oranı uygularlar. Ancak çekilen her kredi için banka kredi faiz oranları farklılık gösterir.

Bankaların En Çok Verdiği Kredi Türleri

Banka Kredi Faiz Oranları
Banka Kredi Faiz Oranları

Bankalar birçok mali ihtiyaca kredi veren finansal kuruluşlardır. Bunların başında anlık ihtiyaçlara cevap veren ihtiyaç kredileri gelir. İhtiyaç kredilerinin geri ödemesi çok uzun vadeli değildir. Tutarları çok yüksek olmaz. Kısa vadede kişiye finansal rahatlama sağlar. Bir diğer kredi türü konut kredileridir. Ev almak isteyen kişilere yönelik olarak hazırlanmış bu kredinin geri ödeme vadesi oldukça uzun tutulmuştur. Kredi taksitleri müşteriye göre ayarlanabilir. Faiz oranı her bankada farklıdır. En çok çekilen kredi türlerinden diğeri ise taşıt kredisidir. Otomobil almak için belirli bir faiz oranı ve belirli bir vade ile çekilir.

Bankaların Kredi Faiz Oranları Değişikliği

Her bankanın çalışma şekli farklıdır. Bazı bankalar faiz getirilerinden, bazı bankalar aldığı masraflardan, bazı bankalar ise bünyesinde tuttuğu paralardan kar elde ederler. Hepsinin eğilimleri farklıdır. Bu farklılık sonucu değişik faiz oranları meydana gelir. Bu nedenle kredi çekmek isteyen kişinin her bankanın faiz oranlarını araştırmasında fayda vardır.

İlginizi Çekebilir  Tefeciden Para Almamak İçin 3 Büyük Neden

Banka Kredi Faiz Oranları

Ülkemizde özel ve kamu bankası olarak birçok banka hizmet vermektedir. Kamu bankalarından biri olan Ziraat Bankası’nın ihtiyaç kredisi için uyguladığı faiz oranı; 10.000 TL ve 60 ay vade için %1.59’dur. Konut kredisi faiz oranı; 10.000 TL ve 180 ay için %0,99’dur. Taşıt kredisi için ise; 5.000 TL 48 ay vade için %1,43’tür.

Halk Bankası’nın ihtiyaç kredisi için uyguladığı faiz oranı; 15.000 TL ve 60 ay için %1,84’tür. Konut kredisi için; 60 ay vade ve 10.000 TL için uygulanan faiz oranı %0,99’dur. Taşıt kredisinde ise; 5.000 TL ve 48 ay için uygulanacak faiz oranı 1,48’dir.

İş Bankası’nın ihtiyaç kredisi için 10.000 TL ve 60 ay için faiz oranı %1,67’dir. Konut kredisi için 60 ay vade ve 10.000 TL için %1,69’dur. Taşıt kredisi ise 5.000 TL ve 48 ay için 1,53’tür.

Facebook sayfamızı buradan takip edebilirsiniz.