İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bankanız Provizyon Vermedi Hatası Ne Demek?

Bankanız provizyon vermedi hatası ne demek? Provizyon kelime anlamı olarak “karşılık” demektir. Provizyon kavramsal olarak; ödeme yapılmadan önce bankanın havuzunda bekletilen para anlamına gelmektedir, provizyon verilmemesi bankanın ödemeye onay vermemesi anlamına gelir. Bankanın herhangi bir ödemeye provizyon vermemesi birçok nedene bağlı olarak gerçekleşebilir. Bu nedenlere ve çözümlerine yazımızda tek tek değinilecektir.

1- Kredi Kartının İnternet Üzerinden Ödemelere Kapalı Olması

Bazı bankalar yeni verdikleri kredi kartını online alışverişe kapalı olarak teslim edebilmektedir. Bu nedenle alışveriş yapmak isteyen kullanıcılar özel olarak kartın online kullanıma açılmasını talep etmedikleri sürece banka bu tarz alışverişlere onay vermeyecektir. Bu sorunun çözümü için müşteri hizmetlerini arayarak kartınızın online alışverişlere açılmasını talep edebilirsiniz.

2- Kredi Kartı Bilgilerinin Yanlış Girilmesi

Online alışveriş esnasında kartın üzerindeki bilgiler doğru bir şekilde girilmelidir. Bu tarz online alışverişlerde genellikle kartın ön yüzünde bulunan 16 haneli kart numarası ile arka yüzünde bulunan 3 haneli CCV numarası talep edilmektedir. Bu bilgilerden birinin veya birkaçının yanlış girilmesi halinde kullanıcılar provizyon hatası ile karşılaşabilirler.

İlginizi Çekebilir  Telefon Kredi Başvuruları için Kalıcı Destek

3- Bakiye veya Limit Yetersizliği

Kredi kartında bulunan limit miktarı alınacak ürünü karşılamıyor olabilir. Bu nedenle kullanıcının verdiği emir (order) banka tarafından iptal edilir. Kullanıcı arayüzüne ise kendini provizyon hatası olarak gösterebilir. Bunu aşmanın tek yolu kredi kartı borcunun bir miktarını ödeyerek ekstrede yer açmak ve o şekilde ürünü satın almaktır.

4- Dolandırıcılık Önlemi

Bankanız tarafından alışveriş yapmaya çalıştığınız site dolandırıcı olarak fişlenmişse ödeme işleminiz otomatik olarak iptal edilebilir. Bu bankaların kullanıcılarını korumak amacıyla yaptığı bir uygulamadır. Bu konuyla alakalı daha fazla bilgi bankanın müşteri hizmetlerinden alınabilir.

5- Kredi Kartının Son Kullanma Tarihinin Geçmiş Olması

Kredi kartınızın ön yüzünde kartı kullanabileceğiniz son kullanma tarihi yer almaktadır. Bu tarih dolduğunda bankanız size otomatik olarak yeni bir kredi kartı kullanacaktır. Eğer kartınızın son kullanma tarihinin geçtiğini fark etmeden alışveriş yapmaya çalışırsanız, ödeme emriniz bankanız tarafından otomatik olarak reddedilecektir. Müşteri Hizmetlerine başvurunuz.