İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dev Markaların İsimleri Nasıl Doğdu?

Dev markaların isimlerinin nasıl doğduğu herkes tarafından merak edilen bir konudur. Çok büyük yatırımlar ve büyük çalışmalar sonucunda devleşen markalar yeni girişimcilere de ilham verir. Bir markanın devleşebilmesi için tüketiciler tarafından bilinir ve akılda kalıcı evrensel bir isme sahip olması gerekir. Bir marka oluşturmak, akılda kalıcı bir isim yaratmak oldukça zordur. Birçok marka isim konusunda deneme yanılma yöntemini kullanarak doğru ismi bulmuş ve büyük başarılar yakalamıştır. Peki, bu dev markalar neler, isimleri nasıl doğdu?

Apple

Apple 1976 yılında Steve Jobs ve Stephan Mosniak tarafından Kaliforniya’ nın Cupertino şehrinde kuruldu. Bir garajda çalışmalarını yürüten ikili, ilk başta marka ismi olarak Macintosh’ u kullandı. Macintosh ismi elmanın bir türünden geliyordu. Ancak Steve Jobs bir süre sonra bu ismi değiştirerek ‘Apple’ da karar kıldı.

Apple’ ın sembolü olan ısırılmış elmanın nereden geldiği konusunda ise birçok söylenti vardır. Bunlardan en bilineni ilk bilgisayar üretiminde başrol oynayan Alan Turing’ e ithafen olduğudur. Alan Turing savaş döneminde İngiltere’de teknolojiye olan katkılarının göz ardı edilmesinden sonra evinde ölü bulunmuştu. Masada otururken ölü bulunan Turing’ in elinde ısırılmış bir elma olduğu biliniyordu.

İlginizi Çekebilir  Faturaya Kredi İmkanı İzmir

Coco Cola

Coco Cola Mayıs 1886’da Georgia’nın Atlanta bölgesinde eczacı ve doktor olan John Pemberton tarafından bulunmuştur. İlk kola şurubunu Pemberton Jocob’un Eczanesinde üretti.

Coco cola ismi ise o dönemde Pemberto’nun muhasebeciliğini yapan Frank Robinson tarafından bulundu. Kola şurubunun içinde Coca yaprakları ve Kola fındığı bulunduğundan ilk olarak markaya Coco Kola denildi. Ancak Robinson markada iki C harfinin kullanılmasının reklam açısından daha iyi olacağının düşünmüştü. Bu nedenle isim Coco Cola olarak değiştirdi. Frank Robinson aynı zamanda Coco Colanın logo tasarımcısıdır.

Microsoft

Microsoft ABD’nin Washington eyaletinin Seattle kentinde 1975 yılında kuruldu. O dönemde üniversite öğrencisi olan Bill Gates ve Paul Allen şirketin kurucu isimleridir. Bill Gates 29 Temmuz 1975 yılında Paul Allen’a yazdığı bir mektupta ortaklıklarını belirtmek için Micro-soft adını kullandı. ‘Micro’ sözcüğü mikro işlemci, ‘soft’ sözcüğü ise yazılımı ifade ediyordu. Bu isim 1976 yılının kasım ayında New Mexico eyalet sekreteri tarafından tescil edildi. 1977 yılının Ağustos ayında şirket Japonya’da ilk uluslararası ofisini ASCII Microsoft adıyla açtı. 1981 yılında şirket anonim hale geldi ve Microsoft Inc. adını aldı.

İlginizi Çekebilir  Hafta Sonu EFT Yapılır mı?

Samsung

Güney Kore merkezli bir şirket olan Samsung 1938 yılında Lee Byung-Chul tarafından kuruldu. Kurucu Lee Byung-Chul Korece hanja sözcüğünün 3 yıldız anlamına geldiğini, bu 3 yıldızın ise ‘büyük, güçlü, sınırsız’ sözcüklerini temsil ettiğini ifade etmiştir. Markanın ismi de buradan gelmektedir.

Şirketin ilk kuruluş amacı yakın ülkelere balık, sebze ve meyve satmaktı. Daha sonraki yıllarda farklı alanlarda çalışmaya başlayan firma 1970’ li yıllara doğru ağır sanayi endüstrisine yatırım yaparak çalışmalarına devam etti.

Spotify

Günümüzde birçok kişi tarafından bilinen ve kullanılan müzik veri akışı ve podcast servisi olan Spotify İşveç menşeili bir şirkettir. Spotify isminin İsveç dilinde bile bilinen bir anlamı yoktur. Şirketin kurucuları Daniel Ek ve Martin Lorentzon Spotify ismini bulduktan sonra Google’da arattılar ve bir sonuç çıkmayınca kelimenin isim hakkını alarak çalışmalara başladılar. Markaları popüler olunca ikili markalarının bir anlamı olması gerektiğini düşündü ve sonrasında Spotify’ ın Spot ve Identify sözcüklerinden oluştuğunu söyledi.

Amazon

Amazon ilk olarak ‘abracadabra’ sözünden gelen ‘cadabra’ ismiyle doğdu. Jeff Bezos 1994 yılında Cadabra ismiyle şirketi kurdu. Ancak 1 yıl sonra site Amazon adıyla online olarak piyasaya girdi ve isim değiştirdi. Site ismini Amazon Nehri’ nden aldı.

İlginizi Çekebilir  Döviz Zorunlu Karşılık Oranı Nedir?

Google

Google günümüzün en çok bilinen dev markalarından biridir. Teknoloji ve girişimcilik dünyasında ilk sıralarda yer alan ‘Google’ isminin çıkış hikayesi de oldukça ilginçtir. 1996 yılının ocak ayında Stanford Üniversitesi’nde doktora yapan Larry Page ve Sergey Brin’ in araştırma projesiyle Google’ ın temelleri atılmış oldu. İkili oluşturdukları arama motoruna ilk önce ‘BackRub’ adını verdiler. Çünkü siteler için geri bağlantıların önemli olduğunu biliyorlardı.

Daha sonra 1 rakamının yanına 100 sıfır eklenerek yazılan, matematikteki büyük sayılardan birini ifade eden ‘Googol’ sözcüğünü kullanmaya karar verdiler. Bu sözcüğün üzerinde yaratıcı bir şekilde imla değişikliği yaparak ‘Google’ sözcüğünü oluşturdular. Böylece arama motorunun yeni ismi ‘Google’ oldu. Bugün dünyada milyonlarca kişi bu dünya devi markaları biliyor ve kullanıyor. Bu markalar büyük yatırımlar ve girişimci ruha sahip insanlar tarafından oluşturulmuş oldukça prestijli ve piyasa değeri yüksek markalardan sadece birkaçıdır.