İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Döviz Alım Satım İşlemi Nedir?

Birçok yatırımcının en çok kazanç elde ettiği işlemlerin başında döviz alım ve satımı gelir. Döviz yani konu edinilen yatırımcının kendi ülkesine ait olmayan bir para birimi anlamındadır. En çok kullanılan dövizler ise dolar ve Euro olarak kabul edilir. Yaygın olmalarından dolayı yatırım potansiyelleri de son derece fazladır. Döviz alım satım işlemi nedir? Sorusunun cevabını merak eden yeni yatırımcılar için bunun birden fazla yolu vardır. Temelde mantık döviz alım ve satımı arasındaki farktan gelir etme etmek mantığına dayanır. Çünkü her dövizin alım fiyatı ve satış fiyatı arasında fark olur. Bu durum değerin yükselmesi halinde dövizden kar elde etmek anlamına gelir. Bunun için yollarını bilmek şarttır.

Temel Yatırımcılar İçin

Döviz Alım Satım İşlemi Nedir?
Döviz Alım Satım İşlemi Nedir?

Küçük yatırımcılar veya yastık altı şeklinde yatırım yapan kişiler için döviz alım ve satımı için en temel yol döviz bürolarıdır. Bu bürolardan istediğiniz birçok yabancı para birimi üzerinden alım ve satım işlemi yapabilirsiniz. Yasal olarak işlemlerin yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Değerler serbest piyasadan alındığı için rakamsal farklılıklar olması söz konusu olabilir. Bunun için kontrol etmek ve ardından da alım veya satıma karar vermek önerilir.

İlginizi Çekebilir  Ziraat Bankası Gelir Belgesiz Kredi Nasıl Alınır?

Borsalar

Daha büyük yatırımcılar için ise kar oranlarının daha yüksek olduğu borsalar vardır. Yatırımın cinsi ve miktarı arttıkça daha çok risk anlamına gelir. Bunun için de yatırımcıların oldukça dikkatli kararlar vermesi beklenir. Borsalarda işlem yapmak beli bir bilgi birikimini ve donanımı gerektirir. Sadece yabancı para birimleri üzerinden olmamakla birlikte eş zamanlı olarak hisse senedi veya diğer değerli evrakların alım ve satımlarında da bu dövizler kullanılabilir. İşlem hacmi büyük olan borsalarda birbirinden farklı alım ve satım rakamlarına ulaşma şansınız olur.

Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yatırımcıların dikkat etmesi gereken detayların başında genelde alım ve satım arasında yaşanan değer farkı gelir. Serbest piyasa rakamlarının geçerli olmasından dolayı alınacak veya satılacak olan kaynak mutlaka kontrol edilmelidir. Bunun için yatırımcıların analizlerini kontrol etmek son derece önemlidir. Küçük detaylar bile kazanç olarak geri dönebilir.

Facebook sayfamızı buradan takip edebilirsiniz.