İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

En Uygun Döviz Makas Aralığı Sunan Bankalar

En uygun döviz makas aralığı sunan bankalar döviz alım satım işlemini sıklıkla yapan yatırımcılar için banka seçiminde en önemli kriter olarak dikkat çekiyor.

Döviz Makas Aralığının Düşük Olmasının Önemi

Ülkemizde döviz fiyatlarının sürekli olarak değişiklik göstermesi sebebiyle birçok kişi günlük, haftalık ve aylık bazda kar sağlamak amacıyla döviz alım satım işlemleri yapıyor. Burada yatırımcılar için en önemli husus döviz alış fiyatı ile döviz satış fiyatı arasında makası en az limitte tutan bankalar arayıcılığı ile döviz alım satımı yapmak oluyor. Diğer türlü makas arttıkça yatırımcıların karlılık oranı ciddi anlamda arttığı görülüyor.

Döviz Makas Aralığı Nedir?

Geçmişte döviz büroları bankalara göre daha düşük bir döviz makas sunarken döviz fiyatlarındaki yüksek oynamalar nedeniyle döviz bürolarında makas aralığının bankalara göre çok daha fazla olduğu görülüyor. Döviz makas aralığı döviz alış ve satış fiyatları arasındaki farkı ifade ediyor. Bu fark ne kadar düşük olursa kar oranı da oldukça artacaktır. Makas aralığının yüksek olması durumunda ise yatırımcıların kara geçebilmesi için döviz fiyatlarının yüksek oranda artması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir  İnternetten Hattına Kredi Olanakları

Döviz Makasa Aralığının Günlük Alım Satımlardaki Önemi?

Döviz makas aralığı döviz alım satımı yapan tüm yatırımcılar için önemli olsa da kısa vadede kazanç sağlamak isteyenler için çok daha önemli hale geliyor. Bunun ana sebebi ise döviz makas aralığı yüksek olan bankalarda yapılan döviz alım satımlarında kısa vadede karar geçmek için döviz fiyatlarında hızlı yükselişler olması gerekirken döviz makas aralığı dar olan bankalarda günlük ve haftalık bazda karar geçmek daha kolay olabiliyor.

Döviz Makas Aralığı Düşük Olan Türk Bankaları

Serbest piyasa ekonomisi gereği ülkemizde faaliyet gösteren bankalar döviz makas aralığını kendi iç politikaları ve para piyasalarına göre belirleyebiliyorlar. Bu sebeple bankaların uyguladıkları makas aralıklarında farklılıklar olabiliyor.

Ülkemizde en uygun döviz makas aralığı sunan bankalar ise şu şekildedir;

  • Türkiye İş Bankası,
  • HSBC Bank,
  • Odeabank,
  • Enpara Döviz Hesabı,
  • Kuvveyt Türk Senin Bankan hesabı ön plana çıkıyor.