Faturaya Kredi İmkanı Nasıl Sağlanır?

Nakit sıkıntısı çeken tüketiciler, günümüz teknolojisinden faydalanabilmek adına faturaya kredi imkanı sadece Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom gibi operatörler ile yararlanabilmektedir. Başvuru sonrası belirlenecek olan geri ödeme vadeleri ile kredi almak isteyen herkes talepte bulunabilmektedir. Operatör bayilerinin sağladığı en önemli avantaj, diğer tüketici kredileri gibi yüksek faiz oranlarından değil, çok daha düşük maliyetli kredilerle yeni bir telefona sahip olabilirsiniz.  İhtiyaç ve bütçeye göre sınırsız tercih hakkınızı bu kredi sayesinde kullanabilirsiniz.

Müşterilerin En Merak Ettiği Konu; Güvenlik

Operatör bayilerinde düzenlenen sözleşme, yeni alınacak olan telefon üzerinden belirlenen kredinin taksit ve ödeme tutarları üzerine yapılmaktadır. Faturalı hat kullanan müşteriler, operatörlerin verdiği güvence ile ödeme planları belirleyebilecek,  güvenlik kuşkusunu yapılan sözleşme ile ortadan kaldırabileceklerdir. Mobil operatörle yapılan sözleşme aradan bankayı çıkartır, operatör ile müşteriyi alacaklı – borç ilişkisine sokar. Bu sözleşmede taksitlerin tutarı, ödeme günü gibi bilgiler yer alacaktır. Yapılan bu sözleşme sayesinde müşteri de sürecin yasal yolla yürüdüğü konusunda tatmin olmuş şekilde yeni alacağı telefonu kullanmaya ve ödeme planını yapmaya başlayacaktır.

Sistemi Herkes Kullanabilir Mi?

Bankalardan kredi çekmeye haiz herkes faturaya kredi imkanı değerlendirebilir. Bankadan kredi çekmeyi bir uğraş gibi gören veya faizin yüksek olduğunu düşünen tüketici, tercihini cep telefonu operatörünün sağlayacağı kredi imkanından yana kullanabilmektedir.

Faturalı hatta sahip kişiler, finansman sağlanabilir müşteriler olduğundan,  ön ödeme sisteminde böyle bir finansman garantisi verilemediğinden mevcut sistem yalnızca faturalı hat sahibi müşteriyi kapsayacaktır. İlerleyen zamanda ön ödemeli müşterilerin de böyle sistemden faydalandırılması için çalışmalar devam etmektedir.

Faturaya Kredi İmkanı

Müşterinin ve cep telefonu operatörünün karşılıklı olarak imzalarının atılmasıyla oluşan sözleşmede, müşterinin vadesi geçmiş olmasına rağmen ödemediği tüm borçlar müşteri için hukuki süreç başlamasına sebebiyet verecektir. Müşterinin taksitleri geciktirmesi veya ödememesi durumu kendisi adına hukuki süreç başlattığından sözleşme imzalandıktan sonra sözleşmenin gereklerini üstlenmek zorundadır.

Kullanmış olduğunuz faturalı hattın ilgili operatör bayisine giderek başvuru yapılmalıdır. Kontrat yapılma aşamasına gelmeden önce kredinin, ödeme kabiliyeti olmayan kişilere hitap etmediği bilincinde olunmalıdır. Cihazı eskiyen veya cihazında yeni özellikler arayan müşterinin telefonunu yenileme amacı ile operatör bayisine başvuruda bulunmaları gerekmektedir.