İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hibe Kredi 2019 Yılında Devlet Destekli Hibe Krediler

Günümüzde tüm dünyada liberal devlet anlayışı vardır. Liberal devlet anlayışı insan için devlet anlayışı ile hareket eden bir felsefi düşünce olmaktadır. Hal böyle olunca da devlet günümüzde insanların her türlü yardımına koşmak ve onları desteklemek ile yükümlü olmaktadır. Özellikle girişimci ruhlara ekonomik destek en çok tercih edilen devlet desteklerinden olmaktadır. Nitekim bu durum devlete de ekonomik kazanç olarak döner. Devlet her sene hibe kredisi altında birçok insana kredi desteği vermektedir. Bu destek neticesinde insanlar girişimler yapabilmektedir. Bu kapsamda 2019 yılında hibe kredi 2019 devlet destekli hibe krediler adı altında bir kısım krediler ihtiyaç sahiplerine sunulur. Ekonomiye büyük katkısı olan bu hibelerin birçok insana da ekmek kapısı olduğu bir gerçektir.

Hibe Nedir?

Hibe kelimesi TDK’ya göre karşılıksız vermek anlamına gelmektedir. Hibe kelimesi bir başkasına sunmak, bağışlamak ve karşılığında herhangi bir talepte bulunmamak anlamındadır.

Hibe Kredisi Nedir?

Hibe kelimesinin karşılıksız mal veya hizmet vermek anlamına geldiğini biliyoruz. Buna göre hibe kredisi ise karşılıksız yani geri istenmeyen bir kredi olmaktadır. Hibe kredisi ülkemizde devlet tarafından verilen bir kredidir. Girişimci ruhlara projelerini ekonomiye sunmaları için ve devlet ekonomisine katkıda bulunmaları için sunulan bir hizmettir.

İlginizi Çekebilir  Forex Sinyalleri Size Nasıl Yarar Sağlar?

Ülkemizde hibe kredisi denildiğinde akıllara gelen devlet kurumu ise KOSGEB olmaktadır. KOSGEB devlet bünyesinde olan bir kurum olarak bu alanda icraat vermekte ve neticede hibe kredisi başvuruları bu alanda yapılmaktadır. KOSGEB kredileri proje analizleri neticesinde verilir. Kişiler projelerini bu kuruma sunar ve analizler sonucu kredi onayı çıkar. Bu kapsamda şu aşamada verilen kredi üst limiti 150 bin TL’dir.

KOSGEB Kredileri

2019 yılı itibariyle verilen hibe kredileri şu şekildedir:

  • Kobi destek programı
  • Proje destek programı
  • Endüstriyel atılım projesi desteği
  • Laboratuar destek projesi

olarak belirlenmiştir. Bu krediler için KOSGEB kurumuna başvuru yapılması gerekir. Her bir KOSGEB kredisi için belirlenen süreler bulunur. Maksimum üst seviye 3 yıl olmaktadır. Nitekim bu krediye başvuru yapacak olan kişilerin projelerinin kurum içeriğine uygun olması gerekir.