İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kredi Başvurusu İptali İçin Yapılması Gerekenler

Bankaların kredi olanaklarından yararlanmak ve finansman olarak bunları kullanmak uzun zamandır birçok gerçek ve tüzel tüketicinin kullandığı yollardan bir tanesidir. Kredi başvurusunda bulunmak ve buna uygun olacak şekilde gereken süreci takip etmek başvurunuz açısından önem arz eder. Kredi başvurusu yaptıktan sonra bir takım adımları takip etmeniz istenir. Bu adımların başında ilk olarak kredi ön onayınız gelir. Ardından merkez tarafından yapılan değerlendirme aşaması vardır. En son olarak da red veya onay almanız ile işlemler tamamlanır. Kredi almak için bankaya başvuru yaptıktan sonra krediden vazgeçmeniz durumunda ise kredi başvurunuzu iptal ettirmeniz istenir. Kredi başvurusu iptali için yapılması gerekenler ise ilk olarak banka ile iletişime geçmek olmalıdır.

Başvuru Aşaması

Kredi Başvurusu İptali İçin Yapılması Gerekenler
Kredi Başvurusu İptali İçin Yapılması Gerekenler

Kredi almak istediğinizde banka ile iletişime geçmeniz gerekir. Banka size neden kredi almak istediğinizi sorarak uygun olan kredi seçenekleri hakkında bilgi verir. Banka için önemli olan durum sizin krediyi ödeme durumunuzun olup olmamasına göre onay veya ret aşamasına göndermektir. Kredinizin onaylanması için önemli olan kriter ise ödeme durumunuzdur. Ödemelerin yapılmasını sağlayacak kadar düzenli gelirinizin olması veya kredi notunuzun yüksek olması bu konuda size destek olacak olan verilerdir. İlk aşama olarak bu şekilde tanımlanan kredi başvurusunun sizin tarafınızdan iptal edilmesi de gerekebilir.

İlginizi Çekebilir  PTT Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

İptal Durumunda

Bankaya başvuru yaptıktan sonra belli nedenlerden dolayı iptal etmek durumunda kalabilirsiniz. Krediye olan ihtiyacınızın azalması veya başka banka ile anlaşma yapmış olmanız gibi nedenler kredinizin iptal edilmesini gerektirebilir. Bu durumda yapılması gereken ilk olarak şubeniz yakında olduğunda hemen şubeniz ile iletişime geçmek olmalıdır. Ardından bankanız hemen işlemler askıya alacaktır. Başka bir seçenek ise online bankacılık kullanmak olabilir. Online işlemlerde adınıza açılmış olan kredi için iptal seçeneğini işaretlemeniz mümkün olur.

Müşteri Hizmetleri

Bir başka iptal için seçenek ise müşteri hizmetlerine başvurmak olmalıdır. Müşteri hizmetleri hemen iptalin yapılması için gereken adımları atar. İşlemi artık gerek kalmamasına rağmen iptal ettirmemeniz halinde ise ileride hanenize başvuru yapılmış kredi olarak geçeceğinden dolayı olumlu yaklaşılmaz.

Facebook sayfamızı buradan takip edebilirsiniz.