İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi almak elinizde henüz var olmayan parayı şimdiden kullanmak için finansal bir kurumdan faiz karşılığında para talep etmektir. İşlem temelde bu şekilde özetlense de aslında birbirinden farklı şartların yerine getirilmesi gereken süreçleri içinde barındırır. İşlemler, şartlar ve belgeler gibi birçok adımı olmasına karşılık onay alıp almayacağınız da kesin değildir. Kredi başvurusu nasıl yapılır? Sorusunun cevabı ise temelde bankaya giderek şeklinde olacaktır. En başından gereken bilgileri bilmek ve dikkat edilen konulara öncelik vermek daha iyi sonuçların alınmasına olanak tanıyacaktır. Bunun için sürece hâkim olmak oldukça önemli bir durumdur.

İstenen Şartlar Nelerdir?

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?
Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi başvurusunda bulunacak olan kişilerin en başta bilmeleri gereken durum kredi almak için gereken şartlardır. Bu şartların başında ödeme gücünüzün kanıtlanması gelir. Ödeme gücünüzün kanıtlanması için ise çalıştığınız kurumdan belge alınması ve bunun da başvuruya eklenmesi şarttır. Bunun istenmesinin nedeni temelde kredi aldığınızda geri ödeme gücünüzün olup olmadığını bilmektir. Banka riskini aza indirgeyecek bir takım yollar olması için uğraşır. Sigortalı çalışan veya gelir sahibi olmanız, kredi notunuzun yüksek olması ve daha önceden yaptığınız bankacılık işlemlerinde sorun yaşanmaması gibi olaylar krediniz için önemli faktörlerdir.

İlginizi Çekebilir  Avea Faturalı Hatta Kredi Nasıl Alınır? 

Başvuru Süreci Nasıldır?

Gereken belgeler hangi türde kredi başvurusu yaptığınıza göre değişmekle birlikte yine de kimlik, çalışan belgeleri veya emekli belgeleri gibi ek belgeler ile birlikte bankaya gitmeniz yeterli olur. Kredi başvurusu için bankada müşteri temsilcisi ile görüşmelisiniz. Telefondan ön onay veren sistemle çalışan bankalar olmasına karşılık nihayetinde bankaya gitmek zorunda kalacağınız için en başından bankadan işlem yapmak daha iyidir. Sonrasında bankalar çalışan bilgilerinizi ve kredi notunuzu kontrol ederek başvuruda bulunurlar. Ardından krediniz için onay alıp alınmadığı bilgisi kesinleşir.

Onay Almak veya Almamak Neye Bağlıdır?

Bankacılık işlemlerinde veriler genelde tek bir havuzda toplanır. Bu havuzda hali hazırda olan kredileriniz veya bunları ödeme konusunda herhangi bir sorun yaşayıp yaşamadığınız gibi detaylar vardır. Aynı zamanda kredi notunuz da görünür. Bunların tamamı ve ödeme durumunuz değerlendirildikten sonra kredi miktarınıza göre onay veya ret alırsınız.

Facebook sayfamızı buradan takip edebilirsiniz.