İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kredi Derecelendirme Kuruluşları Nelerdir?

Kredi derecelendirme kuruluşları nelerdir? sorusu ülkemizde merak edilen konulardan biri haline gelmiştir. Bu kuruluşların belli dönemlerde ülke ekonomileri için yaptıkları açıklamalar sonucu, dış yatırımcının o ülkeye yatırım yapmasına ya da yapmamasına olanak sağlamaktadır.

Derecelendirme Nedir?

Bir kişinin, kurumun ya da bir ülkenin maddi sorumluluklarını zamanında yapıp yapmamasının ölçülmesi işine derecelendirme denilmektedir. Bu ölçümlemede var olan borcun geri ödemedeki riskinin hesaplanması ve geçmişteki kredi işlemleri göz önünde bulundurulmaktadır.

Kredi Derecelendirme Kuruluşları Nelerdir?

1800’lü yıllardan günümüze kadar faaliyetlerini sürdürmekte olan kredi derecelendirme kuruluşları,

  • Moody’s Newyork: merkezli kuruluştur.
  • Standard & Poor’s: Newyork Merkezli bir kuruluştur.
  • Fitch: Londra ve Newyork’ta merkezi bulunmaktadır.

Olarak sıralanmaktadır.

Kredi Derecelendirme Kuruluşlarının Notları Neden Önemlidir?

Ülkeler ya da şirketler ekonmik olarak büyümek istemektedirler ve bunun için finansmana ihtiyaç duymaktadırlar. Çeşitli yatırımcılar ve fonlar bu durumda evreye girerek ülkelere ya da şirketlere borç vermektedirler.

Bu bağlamda yatırımcı risk değerlendirmesine gerek duymaktadır. Bu değerlendirmeleri ise kredi derecelendirme kuruluşları yapmaktadır. Bu kuruluşlar ülkelerin ya da şirketlerin mali geçmişlerine bakarak cari varlığın da dikkate alarak derecelendirmelerini yapmaktadırlar.

İlginizi Çekebilir  Kredi Almanın En Kolay Yolu

Kredi Derecelendirme Kuruluşlarında Not Sistemi Nasıl Olmaktadır?

Kredi derecelendirme kuruluşları risk değerlendirmelerini yaparken herkesin anlayabileceği bir dille analizlerini sembolize etmektedir. Ölçümlenen risk analizinden çıkan değerler AAA’dan D’ye kadar harf ile kodlanmaktadır. Her üç kurumun en yüksek notu AAA olmaktadır.

Daha sonraki seviyeler AA1 ya da AA+ olarak ifade edilmektedir. Ölçümleme sonucunda yatırım yapılabilecek en düşük seviyeler ise BBB- ya da Baa3 dereceleridir. Bu seviyeler sınır seviyeler olup, bunların altındaki derecelerde yatırım yapılamaz anlamı taşımaktadır. Tüm bu derecelendirme işleri sonucu oluşan nota ise kredi notu denilmektedir. Ayrıca bu kuruluşlar kredi notunun yanında görünüm tespiti yapmaktadırlar. Görünüm tespitleri için pozitif, durağan ya da negatif ifadeleri kullanılmaktadır.

Kredi derecelendirme kuruluşları aynı ülke için farklı notlar verebilmektedir. Bu kuruluşlar değerlendirmelerinin kendi görüşü olduklarını ifade etmektedirler. Ancak bu değerlendirmeler ülkelerin ve şirketlerin ekonomik çalışmalarında ve finansman kaynakları bulma konusunda etkin rol oynamaktadır.