İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kredi Hesaplama ve Kredi Başvurusu

Öncelikle kredi nedir bundan bahsedelim. Bankaların tüketici kredisi ve bireysel kredi kullandırımları kapsamından olan evlilik, eşya veya birden ortaya çıkan küçük gereksinimler için kredi çekilmektedir. Hatta tatile ihtiyacınız olduğunda dahi kredi çekebilirsiniz. Krediler genellikle örnek verecek olursak klasik ihtiyaç kredisi, 1000 TL kadar sunulmaktadır. Çok fazla masraf ve evrak gerektirmeden bu işlemi yapabilirsiniz. Krediler bankaların en önemli gelir kaynaklarından birisidir. Bu yüzden rekabetlerin çok fazla olduğu için, bankalar müşteri memnuniyetlerini ileri seviyeye taşımak ve başvuru süreçlerini hızlandırmak için cepten kredi ve kefilsiz kredi şekilde uygulamalar geliştirerek müşterilerine sunmaktadır. Şimdi sizlere kredi hesaplama ve kredi başvuru süreçlerinden bahsedeceğiz.

Kredi Başvurusu

Bir takım ihtiyaçlarınızı karşılamak için kredi çekmeye karar verdiğinizde krediye birkaç yerden başvurabilirsiniz. Bunlar;

  • İnternetten online başvuru,
  • Sms ile başvuru,
  • Şubeden kredi başvuru,

Şimdi detaylı anlatırsak…

İnternetten Başvuru: Bunun için internetten online şekilde başvuru formunuzu doldurmanız yeterli olacaktır. Bu ön kredi başvurusu yerine geçer ve onaylanırsa banka size geri dönecektir. Kredi miktarını ve gerekli belgeleri söylemektedir.

İlginizi Çekebilir  İş Bankası Kredi Kartı

Sms ile başvuru: Genelde ilk aşama olarak T.C’nizi iletmeniz yeterlidir. Burada amaç kredi notunuzu hesaplamaktır. Sonrasında kredi onay alınması halinde işlemlere devam edilmektedir.

Şubeden kredi başvuru: Burada şube yetkilisiyle birebir irtibat kurarak işleminizi halledebilirsiniz. Eğer ki öncesinde bankayla çalışmanız olmadıysa yanınızda gelirken mutlaka, ikamet belgesi, maaş bordrosu, 3 aya ait faturaları götürmelisiniz.

Kredi Hesaplama

Kredi ödeme planını oluştururken aylık ödemeler de dikkate alınır. Sabit bir kredi taksit tutarları belirlenmektedir. Sonrasında her aynı ödenmesi gereken faiz oranı ile vergile aylık taksitten düşerek anapara ödemesi hesaplanmaktadır. Bu hesaplama yöntemiyle birlikte her taksit ödemenizde kalan ana paranız azaldığı için ödenen faiz tutarı da ödenen taksitler boyunca azalmaya başlamaktadır.

Kredi Araştırırken Nelere Dikkat Etmelidir?

Bankalarda kredi maliyet oranlarını mutlaka kıyaslayın. Hatta mümkün oldukça çok fazla bankadan kredi hesaplaması yaptırın ki pişmanlığı düşmeyin. Kesinlikle ödeyebileceğiniz taksit tutarlarını net olarak seçin. İlerde herhangi zorluk çekmemek adına sadece bilgi amaçlı kredi başvurusu yapmayın.