İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir?

Kredi kartı bekleyen provizyon, bekleyen provizyon nedir, kredi kartı işlemlerinde bekleyen provizyonda kalması ve işlemin bekleyen provizyonda kalması nedir, ne demektir? Bütün bir dünyada olduğu gibi ülkemizde de kredi kartları oldukça yaygın olarak kullanılıyor. Öyle ki kredi kartları nakit para alışverişini yerinden ediyor ve ekonomiyi yeni bir çağa sokuyor denebilir.

Güncel verilere göre günümüzde ortalama 190 milyon civarında kredi kartının bulunduğu ve kullanıldığı düşünülüyor. Böyle olunca da bu durum bazı sorunları beraberinde getirebiliyor. Kredi kartı kullanan herkes yaptığı işlemlerin hemen sonrasında Bekleyen Provizyon diye bir ifade görmüştür. Öyleyse nedir bu provizyon? Genel olarak bakıldığında kelime anlamı bakımından provizyon, ön onay anlamına gelmekte. Yani işleminizin provizyonda beklemesi bankanızın işleminizi denetliyor olduğu anlamına geliyor.

Provizyon Nedir?

Provizyon ön onay anlamına sahip bir kelimedir. Bankalar kredi kartları üzerinden yapılan hareketlilikleri belirli kriterler ışığında gözden geçirip araştırır. Bu araştırma hem bankanın hem de kullanıcının güvenliğini amaçlamaktadır. Örneğin harcama yapılan bir kredi kartında harcama işlemi provizyonda bekletilir ve kartın çalıntı olup olmadığına bakılır. Bu provizyon işlemi ortalama bir gün sürmektedir. Yani işlemleriniz gün sonuna kadar provizyonda gözükeceklerdir.

İlginizi Çekebilir  Forex'e Yatırım Nasıl Yapılır?

Eğer işlemleriniz bankanın belirlediği kriterlere uygun ve güvenlik problemi yoksa böyle bir durumda ertesi gün harcama kredi kartınıza kaydedilecektir. Bu sayede dolandırıcılığın yoğun bir şekilde döndüğü finansal işlemler üzerinde bankalar denetim ve kontrol kurarak dolandırıcılığın önüne geçmektedirler.

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir
Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir?

Yazının başında da ifade edildiği gibi Provizyon ön onay anlamını taşıyan bir kelimedir. Kredi kartı ile yapılmış olan işlemler ilk aşamada kart hareketlerine Bekleyen Provizyon olarak yansıtılmaktadır. Onay aşamasında bulunan harcamalar da kart hareketlerinde bekleyen provizyon olarak görünür. Bankanız bu aşamada harcamanın doğru olup olmadığı, çekim yapılan yerin doğru olup olmadığını ve kartın çalıntı olup olmadığını araştırır. Bu ve bunun gibi bazı durumların meydana gelmesi kartın iptaline kadar gidebilir.

Provizyon Nasıl Alınır?

Kredi kartınızda herhangi bir işlem yaparak harcamada bulunduğunuzda bu provizyona düşer. Yani banka o işlemin güvenlik gerekçelerinden ötürü bir araştırma ve kontrole tabii tutar. Bu sayede kredi kartı işlemleri üzerinden dolandırıcılık yapan kişileri engellemiş olur.

Provizyon Nasıl Yapılır?

Kredi kartında gerçekleştirilen işlemlerin bekleyen provizyonda olması bankanın o işlemleri denetlediği anlamına gelir. Provizyon bankanın o işlemleri belirli kriterlere uygun olup olmamasına bakarak denetler. Kredi kartınızın bulunduğu banka işlemin provizyonu esnasında kartın çalıntı olup olmadığına, çekim yapılan mekanın doğru olup olmadığına ve harcamanın doğru olup olmadığına bakarak denetlemesini yapar.

İlginizi Çekebilir  Kredi Danışmanlık Firmaları Sayesinde Kredi Alabilir miyiz?

Kredi Kartı Provizyon Sorgulama

Provizyonda bekleyen işlemlerinizi sorgulamanın ve kontrol etmenin iki yolu bulunmaktadır. Bun yollardan ilki internet bankacılığıdır. Kredi kartınızın bulunduğu bankanızın internet bankacılığı hesabına giriş yapar ve provizyonla alakalı kısımdan gerekli sorgulamayı yapabilirsiniz. İkinci yol ise provizyonunuzu öğrenmek için telefon bankacılığıdır. Kredi kartınızın bulunduğu bankanın müşteri hizmetlerini arayarak gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz ve provizyonunuzu sorgulayabilirsiniz.

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon İptali

Provizyonda bulunan bir harcama işleminin iptal edilip edilmeyeceği de bir merak konusudur. Bir işlemin provizyonda beklemesi o işlemin harcamasının kredi kartınızdan düşülmeyeceği anlamına gelmez. Yine de kartınızdan harcamalar düşer. Ancak bazı bankalar provizyonda bulunan işlemin iptal edilmesini sağlayabilirler.

Provizyon Nasıl İptal Edilir?

Kredi kartınızda provizyonda bulunan bir işleminiz varsa bunu iptal etmek isteyebilirsiniz. Bankalar genellikle bunu yapmazlar. Ancak yine de işlemlerinizi yürüttüğünüz bankanızın müşteri hizmetlerini bir arayıp danışmak faydanıza olur.

Facebook sayfamızı buradan takip edebilirsiniz.