Kredi Notunuz Yetersizse Yapmanız Gerekenler

Kredi notu, bankadan kredi kartı alabilmek için oldukça önemlidir. Bu yüzden bana kredi çıkmıyor gibi bir durumla karşı karşıya iseniz doğru yolları izlemeniz gerekir. Kredi notunuz yetersizse yapmanız gerekenler işleminde ise ilk olarak ödeme planı oluşturmanız lâzım. Bu ödeme planının en başında da düzenli ödemeleriniz gelir. Çünkü KKB, kredi notunun yüksekliğini belirlemek için ilk olarak kişinin ödemelerini inceler. Eğer ödemeler düzenli yapılmış ise kredi notunuz da o kadar yükselir. Bununla birlikte kredi notunuzun yükselme süresi de ödemelerinize bağlı olarak yükselmektedir. Bankadan kredi kartı veya kredi almak için yüksek olması gereken kredi notunda bir önemli unsur ise gecikmedir. Bankaya yaptığınız her ödemenin 1gün bile gecikmemiş olması büyük ölçüde önemlidir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu, bankadan destek alabilmek için önemlidir. Eğer kredi notunuz düşük ise bankadan hiçbir şekilde kredi kartı alamazsınız. Bunun için kesinlikle kredi notunuzu yükseltmeniz gerekiyor. Bana kredi çıkmıyor gibi bir sorununuz var ise bunun için bankanın müşteri temsilcisi ile iletişime geçebilir, bilgi alabilirsiniz. Eğer kredi notunuzun düşüklüğü ile ilgili bir problem varsa işte bu durumda notunuzu yükseltmeniz gerekecek. Ancak kredi notunuzun yükselmesi biraz zaman alabilir. Bu zaman yaptığınız eksiksiz ödemeler ve tarihlerine bağlıdır. Ödemelerinizi hiç geciktirmeden yaptığınız takdirde kredi notunuz yükselir.

Kredi Notu Yükseltilmesi İçin İzlenmesi Gereken Yollar

Kredi notu yükseltmek için yapılması gereken ilk işlem ödemelerin düzenidir. Bankaya olan borcunuzu ne kadar eksiksiz ve düzenli öderseniz, kredi notunuzda o derecede yükselir. Bununla birlikte birden fazla kredi kartınız varsa bu durumda her kart için oldukça küçük harcamalar yapıp, ödemelerinizi düzenli yaparak, aktif bir şekilde kullanabilirsiniz. Kredi kartlarınızdan küçük harcamalar yapıp, aktif tuttuğunuz sürece de kredi notunuz yükselir. Kredi notunuzu yükseltmeniz için bir diğer nokta ise limiti aşmamanız. Oldukça küçük harcamalar ile hem düzenli ödeme yapabilir, hem de limiti aşmazsınız. Bununla birlikte kredi notunuzun yükselme durumu da 3 ay kadar sürebilir ve bankadan alabileceğiniz kredi de notunuza göre belirlenir.