İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Senetle Kredi Almanın Dezavantajları

Senetle Kredi Almanın Dezavantajları nelerdir? Krediye ihtiyacı olanların genelde kredi almak için en sık kullandıkların yolların başında bankalar gelir. Bankaların ise talepleri değerlendirdikten sonra ödeme imkanı olan kişilere kredi verdiği bir gerçektir. Bu işlemler ile uğraşmak istemeyen tüketicilerin başka yollar üzerinden kredi almaya çalışmaları durumu ortaya çıkar. Bundan dolayı senetle para veren kişilerden yardım alan kişilerin sayısı da azımsanmayacak kadar fazladır. Bu yolla para bulmanın kolay olması haricinde başka olumsuz olasılıkları da içinde barındırdığı bilinir. Senet yapılan kişi, kurum veya vade tarihleri gibi tüm detaylar araştırılmadan işlem yapılmamalıdır.

Senetin Bedeli

Senetler yapıları gereği resmi olarak alacak ve verecek işlemlerinde kullanılan kağıtlardır. Bundan dolayı senet yapılırken kanun ve usule uygun şekilde düzenlenmelidir. Aksi durumda yapılan işlemlerden haksız kazanç elde edilmesi olanağı doğar. Senetleri düzenlerken ödeme tarihi, kimin kime para ödeyeceği veya ne kadar para ödeyeceği detayları bulunur. Bunun için senetin tarihi ve ödeme miktarı mutlaka kontrol edilmelidir.

Senetle Kredi Almanın Dezavantajları
Senetle Kredi Almanın Dezavantajları

Senetin Ödemesi Üzerinde Değişiklik

Senetin ödeme miktarı yazılırken hem rakam hem de yazı olarak bedel kayıt altına alınır. Bundan dolayı bedelin yazı ve rakam ile yazılması işlemi bittikten sonra bir işaret yardımı ile yazılan sütun kapatılır. Bunun nedeni daha sonradan rakamın değiştirilmesi olasılığını ortadan kaldırmaktır. Bunu unutmamalısınız. Ödeyeceğiniz rakamın doğru şekilde yazıldığından ve yazının sonunun kapatıldığından emin olmalısınız. Aksi durumda aldığınız paranın misli olacak şekilde ödeme yapmanız gerekebilir. Ayrıca senetle para alırken ödeyeceğiniz herhangi bir faiz bedeli olup olmadığını da kontrol etmeniz önemlidir. Ödeme yaptığınız halde ödemelerin kapatılmaması durumunda sorun olabilir.

İlginizi Çekebilir  Kolay Para Kazanmak İçin İnternetten Yapılacak İşler

Olabilecek Olumsuzluklar

Ödemelerinizi tamamladıktan sonra senetin alınması ve imzalanan kısımlarının mutlaka yırtılması gerekir. Senetle para alımlarında sıklıkla yapılan hata ödemen sonra senetlerin alınmaması veya yırtılmamasıdır. Vade gününde ödenmeyen senet size faiz ve dosya masrafı olarak geri dönebilir. Parayı almadan ve seneti imzalamadan önce var olabilecek tüm durumları konuşmak faydalı olacaktır. Bundan dolayı senetlerin fotokopisini almanız ve aslı gibidir yaptırmanız da bir başka önlem olarak önerilir.

Bu Yazımızda İlginizi Çekebilir

Anında Kredi İçin Gerekli Şartlar

Facebook sayfamızı buradan takip edebilirsiniz.