İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türkiye’de Kredi Veren Yabancı Bankalar

Bu yazıda Türkiye’de kredi veren yabancı bankalar kimlerdir? sorusuna cevap bulabilirsiniz. Bu bankalar hakkında kısa bilgiler alabilirsiniz.

Geçmişten günümüze insanların para ihtiyacı hep olmuştur. Edebi sözlerde ne kadar paranın önemi olmadığı ifade edilse de para insan hayatında gerçekten de söz sahibidir. İnsanlar para ihtiyacı olduğu zamanlar borç almaya başvurmuşlardır.

Gerekli finansal kuruluşlardan veya para babalarından faizle borç alarak ihtiyaçlarını gidermeye çalışmışlardır. Günümüzde ise para ihtiyacı olduğu zaman bankalara başvuruluyor. Bankalar ihtiyaç sahiplerine geri ödemek şartıyla kredi vererek onlara yardımcı oluyor.

Yabancı Bankalar

Ülkemizde kredi veren çok fazla banka bulunuyor. Peki bu bankalardan hangileri yabancıdır?

1-İng Bank

İng Bank’ın kuruluşu Hollandalı birkaç finansçıya dayanır. Bu bankanın kuruluşu neredeyse bankacılığın kuruluşuna dayanır. Yani İng Bank bankacılığın ilklerindendir. Modern hayatta bankacılık postanelerde para göndermek ve para almakla başlamıştır. İng Bank birkaç şirketin birleşmesiyle kuruldu. Daha öncesinde bu şirketler birbirinden bağımsız farklı şirketlerdi.

İng Bank 1995 yılında Borings Bank’ı satın alarak ismini duyurmayı başarabilmiş. Günümüze kadar 60 civarında ülkede varlık göstermiştir. Dünya çapında banka olan İng Bank’ın 95000 civarı çalışanı vardır.

İlginizi Çekebilir  En Uygun Kredi Hangisi?

Çok uluslu bir banka olduğundan dolayı tek bir sahibi bulunmamaktadır. Bankanın binlerce hissedarı vardır. Ortakların sayısı da henüz netlik kazanmamıştır.

2-Garanti Bankası

Garanti Bankası 1946 senesinde Ankara’da kurulmuştur. Şu anda Türkiye’nin en büyük özel bankası olarak hizmet etmektedir. 110 milyar doların üstünde büyüklüğü vardır. Kurucusu Doğuş şirketidir ama günümüzde %20’lik bir payı vardır. Şirketin çoğunluğu İspanyol şirketi BBVA’ya ait olduğundan yabancı olarak nitelendirilmektedir.

3-Citibank

Citibank güncel verilere göre dünyanın en zengin bankasıdır. Birçok küçük devletten fazla sermayeye sahiptir. Ülkemize yakın zamanda giriş yapmış olması yanıltmasın. Bankanın kuruluşu Amerika’nın kuruluşuna dayanmaktadır. Citibank Türkiye’de Akbank’ın hisselerini satın almıştır. İlk başlarda New York’un yerel bir bankası olarak hizmet vermekteydi. Kurucusu asker köklü bir bankadır. 1812 yılında emekli albay Samuel Osgood kurmuştur. Bakacak olursak banka 200 yaşını geçmiş durumdadır.

Ülkemizde kredi veren bazı yabancı bankalar bunlardır. Genel olarak dünya çapındaki bankalardır. İstenildiği zaman uygun koşullarda kredi vermektedirler.